Nuo šalies vizijos iki startuolių – festivalis „Muzika erdvėje“ kviečia išgirsti valstybę

Į įvairiausias Vilniaus erdves užsukti kasmet kviečiantis festivalis „Muzika erdvėje“ rugsėjo 9–13 d. pristatys dešimt specialiai sukurtų įvietintų kūrinių. Garso instaliacijų, koncertų ir muzikinių pasivaikščiojimų formomis kūrėjai kalbės apie modernią valstybę. Inspiracijas padiktavo pagrindinė šių metų festivalio tema „Žmogus ir valstybė: homo lituanicus“. Tiesa, šiemet ne visi kūrinių autoriai yra kompozitoriai – prie festivalio prisijungė ir garso instaliacijas sukūrė du skulptoriai.


Pirmą kartą festivalyje, rugsėjo 11 d. 16 val., pristatomas radijo teatro žanras – jį patirti kviečia kompozitorius, Amerikos lietuvis Paul Arisidas Trimakas. Pats autorius Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje vyksiantį renginį vadina virtualios realybės radijo kelione, kuri, pirmiausia, prasideda klausytojo mintyse ir vaizduotėje, o ją praplečia muzikos medija. Kūrinio pagalba klausytojai persikels į praeitį, kartu su autoriumi galės ieškoti sąsajų tarp skirtingų Lietuvos istorijos laikotarpių.

Rūta Vitkauskaitė.

Verslo, ekologinių, architektūrinių ir net startuolių ekosistemas savo kūrinyje nagrinėjanti kompozitorė Rūta Vitkauskaitė muziką sukūrė „Vilniaus Tech Park“ kompleksui Antakalnyje. Anot autorės, šią vietą ji pasirinko ne atsitiktinai: „Labai jauki erdvė, ir moderni, ir istorija išsaugota, o svarbiausia – parkas, medžiai palikti žaliuoti. Lankiausi „Tech Parke“ ne kartą, įvairiomis progomis, o kartais tiesiog pabūti miesto gamtoje. Tiesiog puiku, kuomet tokios erdvės yra ne privatizuojamos ar apstatomos tvora, o atkeliami vartai miestiečiams būti ir džiaugtis, šalia augančių verslo organizacijų. Labai norėjau į šią erdvę atkreipti Vilniečių dėmesį – man ši vieta yra tikrai vienas iš augančios ir klestinčios mūsų valstybės požymių.“

Žiūrovai kviečiami apsilankyti savarankiškoje garso kelionėje su ausinėmis ir maršruto žemėlapiu bei dalyvauti tiesioginėje transliacijoje iš Škotijos atliekamame koncerte, kuris įvyks rugsėjo 11 d. 20 val.

Itin neįprastą erdvę audiovizualinei instaliacijai – performansui pasirinko Gintaras Sodeika. Žmogaus ir valstybės, kalbėjimo už save ir kitus temas reflektuojantis kūrinys bus atliekamas Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios karilione, taip pat – iš bažnyčios kriptos. Audiovizualinė instaliacija veiks viso festivalio metu, o performatyvus pasirodymas – rugsėjo 10 d. 19 val.

Gintaras Sodeika.

Lietuvos lenkų tautinę tapatybę muzikos kūriniu nagrinės kompozitorė Beata Juchnevič. Kūriniui autorę įkvėpė asmeninės patirtys – ji ir pati visą gyvenimą ieško atsakymų į savo tautinės tapatybės klausimus. Vilniaus universiteto bibliotekos A. Mickevičiaus muziejaus kiemelyje garso instaliacija veiks viso festivalio metu. Rugsėjo 10 d. 18 val. kompozitorė pakvies į koncertinį kūrinio pristatymą, kuris taip pat bus ir B. Juchnevič vadovaujamo šiuolaikinės muzikos ansamblio „Fluorescence“ debiutinis pasirodymas. Koncertą pratęs ekskursija po istorines A. Mickevičiaus vietas Vilniaus senamiestyje.

Beata Juchnevič

Kompozitorės Raimondos Žiūkaitės ir menininkės Agnės Žiūkaitės dueto garso instaliacija kasdien keliaus po skirtingas senamiesčio vietas. Joje analizuojamas vyresnės kartos žmonių kasdienis gyvenimas, identiteto paieškos keičiantis santvarkoms, prisitaikymas ir neprisitaikymas prie kapitalizmo bei senosios kartos santykis su jaunąja, nepriklausomybės karta. Garso istorijų klausantis lyg pro rakto skylutę, anot autorių, galima lengvai atpažinti pokalbius, plėtojamus kiekvieno iš mūsų giminės susitikimuose.

Agnė Žiūkaitė ir Raimonda Žiūkaitė

Vienu drąsiausių galima vadinti kompozitoriaus Martyno Bialobžeskio kūrinį. Muzikinei medžiagai jis pasirinko vieną esminių valstybės simbolių – „Tautišką giesmę“. Festivalio metu skambės iki valandos išilgintas Lietuvos himno variantas, kuriame keisis aukšti, žemi dažniai, bus galima išgirsti atvirkščiai skambančią himno versiją. Visa tai papildyta pastarųjų 30 metų laikotarpio mūsų politikų kalbų nuotrupomis, jų fragmentais. Klausytojai kūrinį išgirsti kviečiami viso festivalio metu Žvėryne, prie Neries esančioje poilsio salelėje, kitame krante nuo Seimo, taip autoriui tarsi bandant šiuos skirtingus krantus jungti nauju tiltu.

Martynas Bialobžeskis

Šiemet prie „Muzika erdvėje“ dalyvių prisijungė ir du skulptoriai. Lukiškių aikštės memorialo konkurso metu išgarsėjęs Andrius Labašauskas Nepriklausomybės aikštėje prie LR Seimo rūmų per festivalio atidarymo renginį, rugsėjo 9 d. 16 val., pristatys koncertą Parlamentui „Laužas“. Anot autoriaus, kūrinį įkvėpė Seimo priimtas Lukiškių aikštės įstatymas, kuris galimai varžo piliečio kūrybinę laisvę. Tuo tarpu skulptorius Matas Janušonis rugsėjo 13 d. 13 val. kvies užsukti į Vilniaus dailės akademijos „Šachmatinę salę“ – čia jis pristatys skirtingų mokyklinio skambučio archetipų įkvėptą garso instaliaciją.

Matas Janušonis

Kompozitoriai Matas Drukteinis ir Agnė Matulevčiūtė – ne tik festivalio „Muzikos erdvėje“ vadovai. Kaip kasmet, jie jungiasi ir į dalyvių gretas. Agnė Matulevičiūtė savo kūrinio centru šiemet pasirinko Nepriklausomybės Aktą. Kompozitorė, reflektuodama savo būseną 30 metų gyvenant laisvoje Lietuvoje, Nepriklausomybės ir Nepriklausomybės Atkūrimo Aktų tekstus paverčia vokalinio kūrinio pagrindu. Instaliaciją, skirtą garso akiniams, bus galima išgirsti viso festivalio metu šalia Signatarų namų Pilies gatvėje.

Matas Drukteinis paruošė garso instaliaciją prie LR Vyriausybės rūmų. Audiovizualine politine satyra kompozitoriaus pavadintame kūrinyje jis kalbės apie politikų komunikaciją socialiniuose tinkluose. Kūrinyje kompozitorius tartum grąžina virtualioje erdvėje išsakytas politikų mintis į tradicinę erdvę, kurios simboliu tampa tribūna – aliuzija į pasisakymus posėdžių salėse ar spaudos konferencijų metu.

Muzika erdvėje 2019. Festivalio ekskursija

Festivalio metu taip pat vyks dvi teminės ekskursijos, kurių metu organizatoriai kvies patirti kūrinius valstybės ir žmogaus kontekstų atžvilgiu. Be to, tiesiogiai bus transliuojami VOXART.lt pokalbiai.

Festivalis „Muzika erdvėje“ Vilniuje vyks rugsėjo 9–13 dienomis. Festivalo idėją palaiko ir prisideda Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kompozitorių sąjunga, „Vero cafe“, taip pat partneriai, įsileidę šiuolaikinę muziką į savo erdves.

Nuo šalies vizijos iki startuolių – festivalis „Muzika erdvėje“ kviečia išgirsti valstybę
Į viršų