„Muzika erdvėje“ prasideda nuo jautraus žvilgsnio į prieglobsčio temą

Rugsėjo 5-ąją, antradienį, prasideda devintus metus rengiamas įvietintos muzikos festivalis „Muzika erdvėje“ ir kartu su menų agentūra „Artscape“ kviečia į pirmąjį muzikinį susitikimą – kompozitoriaus Domanto Pūro patyriminę instaliaciją Pabėgėlių priėmimo centre Naujininkuose.

Šiais metais „Muzika erdvėje“ nagrinėja užribių temą – Vilniaus visuomenės ir viešo gyvenimo paribiuose ar už ribų liekančias vietoves, bendruomenes ar procesus, taip užbaigiant sostinės 700 metų jubiliejui skirtų temų ciklą.

Pirmasis šiemet pristatomas kūrinys – Domanto Pūro patyriminė instaliacija „Muzika prieglobsčiui“, kurią galima vadinti muzikiniu maršrutu po Naujininkuose įsikūrusį Pabėgėlių priėmimo centrą. Kūrinys sukurtas bendradarbiaujant su menų agentūra „Artscape“ ir remiasi centre menų agentūros vykdomų kūrybinių misijų, kuriose dalyvavo ir kompozitorius, patirtimi bei garsais.

Domantas Pūras. © Asmeninio albumo nuotr

D. Pūras: „Muzikos universalumas nepriklauso nuo žmogaus kilmės“

„Muzika prieglobsčiui“ – tai meninis tyrimas, kuriame kompozitorius kelia jautrius klausimus, kas mūsų visuomenėje yra prieglobstis, saugumo jausmas. Kūrinys skatina apmąstymą ne tik apie prieglobsčio prasmę, bet ir apie muzikos vaidmenį jungiant žmones bei universalius mūsų žmogiškosios būties aspektus.

Rinkdamas medžiagą kūriniui, D. Pūras bendravo su įvairaus amžiaus centro gyventojais, kurie, kaip sako kompozitorius, buvo labai šilti net ir bendraudami su „užklydusiu nepažįstamuoju“, o tam, regis, nesutrukdė net kalbos barjerai.

„Didelį įspūdį paliko muzikos suvokimo universalumas, nepriklausantis nuo kultūrinio žmogaus kilmės konteksto. Kadangi bandžiau suprasti, kas žmonėms yra prieglobstis ir ar muzika gali jiems laikinai suteikti šį jausmą, teko daug kalbėtis apie tai, ko žmonės klausosi, kai nori nurimti ar medituoja, ko nori klausytis, kai yra liūdni ar linksmi. Atradau kelis universalius faktorius, kuriuos bus galima išgirsti ir pajusti kūrinyje”, – atvirauja kompozitorius.

„Artscape“ kūrybinės misijos Pabėgėlių priėmimo centre. © Menų agentūra „Artscape“

Pabėgėlių priėmimo centre klausytojai galės išeiti iš savo kasdienybės ribų tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme – bus galimybė įžengti į didelei daliai visuomenės neprieinamą, nepažįstamą ir mitais apipintą erdvę.

Menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey džiaugiasi bendradarbiavimu su festivaliu: „Tai galimybė per muziką susitikti su į šalį atvykusiomis bendruomenėmis, parodyti solidarumą pabėgėlių apgyvendinimo centruose gyvenantiems žmonėms. Kartu, tai kvietimas kultūros bendruomenei permąstyti savo kūrybines praktikas naujoje realybėje – į Lietuvą atvyksta didelės bei įvairios žmonių grupės ir jų integracija tampa mūsų visų atsakomybe.“

Instaliaciją organizatoriai kviečia patirti rugsėjo 5 d., antradienį, 18:30 ir 19:30 val. Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija ČIA.

Jonas Jurkūnas. © Asmeninio albumo nuotr

Lukiškių aikštėje – Jono Jurkūno audioturas

„Muzika erdvėje“ antradienį 20:30 val. taip pat kviečia ir į kito kūrinio pristatymą. Kompozitorius Jonas Jurkūnas sukūrė individualiai patiriamą garsinį pasivaikščiojimą po Lukiškių aikštę. Audioturas pasakoja apie miestą, kurio nematome ir įprastai nepatiriame, tačiau kuris tiek pat tikras, kaip ir mums suvokiamas pasaulis.

„Įgarsinu kiekvieną Lukiškių aikštės taką, kiekvieną storesnį nei 30 cm skersmens medį ar plonesnių medžių grupę, taip pat architektūrines aikštės erdves, kurių skambesį lemia praeivių keliami garsai“, – pasakoja J. Jurkūnas.

Tokiu būdu, kaip teigia autorius, aikštė perkeliama į kitą, garsinio, suvokimo dimensiją – į tam tikrą fiziologinių pojūčių užribį.

Audioturas nemokamas ir prieinamas visiems, tik reikia turėti mobilųjį įrenginį su interneto prieiga, taip pat ausines. Kad galėtumėte klausytis audioturo, parsisiųskite nemokamą programėlę „Echoes“. Lukiškių aikštėje ieškokite festivalio „Muzika erdvėje“ stendo, kuriame rasite nuorodą į turą bei instrukcijas.

Požeminėje perėjoje. © Anton Lukoszevieze

Šių metų „Muzika erdvėje“ – atviras bei tikras pokalbis tarp Tavęs ir Vilniaus

Rugsėjo 5–10 d. vyksiančio įvietintos muzikos festivalio „Muzika erdvėje“ programoje iš viso bus pristatyta vienuolika kūrinių, vienaip ar kitaip plėtojančių šių metų temą „Užribiai“.

Be jau paminėtų renginių, klausytojai turės galimybę išgirsti dažnai Vilnių fotografuojančio lietuvių-britų violončelininko ir kompozitoriaus Anton Lukoszevieze kūrinį, kuris suskambės vienoje iš autoriaus fotografijų – požeminėje Oslo gatvės perėjoje šalia Lazdynų ligoninės. 

Jaunosios kartos kompozitorė Liepa Vozgirdaitė tyrinės Radvilų rūmų dailės muziejaus rūsio, kur anksčiau buvo įsikūręs naktinis baras „Woo“, semantiką. Linas Rupšlaukis pakvies prie buvusių Vyriausybės svečių namų Žvėryne. Boriso Nemcovo skvere skambės dueto „Tykumos“ – Donato Bielkausko ir Kristijono Lučinsko – įtraukiantis muzikinis performansas.

Menininkas Andrius Arutiunian pasiūlys muzikinę kelionę 90-ųjų automobiliu Vilniaus periferinių erdvių maršrutu, iš kasetinio grotuvo skambant armėnų diasporos muzika paremtam kūriniui. Dominykas Digimas muzikinėse ekspedicijose kvies atrasti Karoliniškių kraštovaizdžio draustinį ir jo garsinį peizažą, kurį praturtins kartu keliausiantys muzikantai. 

Tuo tarpu mitais ir istorijomis apipintas Pasakų parkas taps scena Meno ir mokslo laboratorijos bei režisieriaus Gedimino Rimeikos spektakliui-siaubo pasivaikščiojimui. Unikalios akustikos Liepkalnio vandens saugykloje suskambės kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrinys instrumentiniam ansambliui.

Festivalį užbaigs žymaus lenkų choreografo Paweł Sakowicz ir kompozitorės Justynos Stasiowska judesio ir garso performansas Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmų erdvėms.

Festivalio programą sudaro ir nemokami, ir mokami renginiai, į kuriuos bilietų ieškokite Kakava.lt ir „Paysera Tickets“.

„Muzika erdvėje“ prasideda nuo jautraus žvilgsnio į prieglobsčio temą
Į viršų